RcLastbilar.se

Lastbilar 1:14-1:16 => Dragbilar => Ämnet startat av: Mr.Abbe skrivet 9 mars 2016 kl. 09:23:44

Titel: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Mr.Abbe skrivet 9 mars 2016 kl. 09:23:44
Hej,

En impulsbudgivning senare har skalterrängbilarna fått konkurrens i hobbyrummet. När jag öppnade lådan igår noterade jag att hytten samt lite andra delar hade kromfinnish. Anar att detta är någon specialversion men är det någon som vet bakgrunden? Är det som att svära i kyrkan om man vill lacka delarna i någon annan färg?

Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Mad Max skrivet 9 mars 2016 kl. 14:36:31
Hej

Jag vet att Tamiya släppte en kromad version av R470 för ett par år sedan. Vad jag vet så är det bara färgen som skiljer mot en "vanlig" R470.
Personligen tycker jag att du ska lacka om den  <tumb>
Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: rcmicke skrivet 9 mars 2016 kl. 15:10:02
Klart du skall lacka
Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Actros861 skrivet 10 mars 2016 kl. 03:38:25
Tamiya har speciell genomskinlig  lack till de kromade bilarna, det blir en ganska kul effekt med de lackerna :)


http://www.tamiya.com/english/products/56316knight/index.htm



Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Badboy skrivet 10 mars 2016 kl. 10:21:46
Tamiya har transparenta färger för Chrom-bilarna om man vill ha färg på chromet!

Badboy
Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Mr.Abbe skrivet 10 mars 2016 kl. 10:54:17
Det låter på er som att det bara är att måla på. Helkrom ser bedrövligt ut, kan tänka mig att det blir ännu värre när ytan fått lite fingeravtryck och lite skav etc.

Transparent lack kanske kan vara ett alternativ. Jag får undersöka det vidare. Hur är det om man vill måla med solid färg, är det bara att matta ner ytan med våtslip, på med primer osv?

Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Mad Max skrivet 10 mars 2016 kl. 11:52:49
Jag kan tänka mig att att Tamiya har använt sig av en vattenbaserad lack så då bör du nog inte använda oljebaserad när du primar och lägger slutfärgen. Oljebaserad på vattenbaserad kan ge ett resultat som löser upp den vattenbaserade färgen och skapar en skrynklig/knottrig yta.

Våtslipa innan är kanon tycker jag då det skapar en bättre fästande yta för primer/färg  <tumb>
Titel: SV: Tamiya Scania R470 i krom
Skrivet av: Badboy skrivet 10 mars 2016 kl. 16:11:02
Jag skulle köpa lite Graffitiremover från clas Ohlsson och tvätta bort cromet så färgen får en plastyta att fästa emot som det skall vara.
http://www.clasohlson.com/se/Graffiti-Remover-CRC/Pr341020000
Nu har den tydligen utgått men sök på CRC Graffiti Remover så får du lite träffar.

Badboy