Hej!
Vet ej om jag hamnat på rätt plats men är ny på forumet och behöver lite tips på diodinköp.
Tänker skaffa fartreglage m20+ och till det då också belysning till hela bilen, fram som bak.
Kan någon ge tips på en riktigt bra sats med samtliga dioder och vad som ev mer kan behövas.
Tacksam för all hjälp.
Hälsningar
Rolf
hej och välkommen, är själv ganska ny på detta forumet (håller på att bygga min första bil)
Jag kör med detta:
Fram:
http://rcmodeltruck.dk/butik/index.php?id_product=1505&controller=product&id_lang=19&search_query=servonaut&results=76
Bak:
http://rcmodeltruck.dk/butik/index.php?id_product=1506&controller=product&id_lang=19&search_query=servonaut&results=76
Finns även i 12V
Bromsljusdioden har jag inte fått plats med i bakljusen då de endast finns 3 hål i bakljusen. men de ska gå att ställa in så bakljuset lyser starkare vid inbromsning genom m20+, dock ej testat på min än
annars om man vill göra de lättare och dyrare för sej :
http://rcmodeltruck.dk/butik/index.php?id_product=2177&controller=product&id_lang=19&search_query=servonaut&results=76
dock vet jag inte hur de sista fungerar eller så men de kan säkert någon annan svara på :)
sen kan man ju säkert löda lösa dioder själv men det kan säkert någon annan med svara på hur dom har gjort :)
men dom jag skicka länk som jag använder är bara att koppla in och använda :)
Hej Greima 88!
Varmt tack för dom tipsen. Skall gå till Danskens hemsida och kolla.
Har just satsat över 2000 på m20+ så jag får se vad det blir.
Hälsningar
Rolf
Varsegod :) köpte min m20+ av dansken också :) även ljudmodulen SMX :)
Borde finnas fler på forumet som kan ge lite tips också om olika ställen :) finns kanske billigare ställen eller på ebay eller så. men tyckte de verka enkelt och simpelt med dom där ljusen jag länka :)
Hej Greima_88!
Är det mycket strul att eftermontera lysen m.m. när man gjort bilen klar i grundutförande??
Har nu gjort slut på min pension så jag får vänta med dessa delar.
Vore bra om jag kunde få tips på detta innan jag slutmonterar allt. [ok] Har fortfarande lackningen kvar [cranky]
det är inga problem att montera dioder i alla ljus i efterhand.
det blir lite demontering för att komma åt där diodrarna ska sitta och kabeldragning.
http://rcmodeltruck.dk/butik/index.php?id_product=192&controller=product&id_lang=19
denna sats kör jag med.
alla ljusdioder och motstånd och en diod till broms/bakljus+koplings chema . [play]
Som ulooslagg skrev så krävs lite demontering för att montera men det är ganska enkelt för när du väl satt ihop en en gång så är det mkt lättare att se och förstå hur man gör än att sitta och bygga efter beskrivningen :) tycker jag iafl :)